2 Yıllık Devlet OkullarıÜlkemizde maalesef "2 yıllık üniversite" damgası yemiş, ama iyi bir araştırma yapıldığında hayal edilemeyecek kapıları aralama potansiyeline sahip "Community College" sistemi özellikle Amerika'da sunulmaktadır. Ön lisans diploması veren 2 yıllık devlete bağlı üniversite statüsündeki okullar, Amerika ve Kanada’da "Community College", Avustralya’da "TAFE", İngiltere’de ise "Further Education Insitutions" olarak adlandırılırlar. 
Community College, sanılanın aksine 2 yıllık bir üniversite değildir. Bu okullar daha çok yüksek hedefleri olan öğrencilere basamak işlevi görürler.  Genellikle liseden mezun olmuş bir Türk öğrenci, üstün bir akademik başarıya ve İngilizce dil sınavından iyi bir puana sahip değilse, UCLA veya San Diego State University gibi sıralamalarda üst sıralarda yer alan üniversitelerden doğrudan kabul alamazlar. Ama öğrencilerin amaçları bu üniversiteler ise ve başka bir üniversitede eğitim almak istemiyorlarsa, o zaman Community Colleges basamak olarak kullanılabilir. Bu 2 yıllık eğitim sürecini başarı ile tamamladıkları vakit de diledikleri üniversitelere rahatlıkla geçiş yapabilirler.   

Senelik okul ücreti 5,000 ABD dolarından başlar. Senelik eğitim maliyeti 4 yıllık bir üniversite karşılaştırıldığında yarısı kadardır. Yaşam maliyetleri ise 6,000-9,000 ABD doları arasıdır. 


2 yılı tamamlayan öğrenciler, 4 yıllık okullara rahatlıkla geçiş yapabilirler. Bu okullar öğrenciyi 4 yıllık üniversite ve kolejlere en iyi şekilde hazırlamaya çalışır. İlk iki yılda öğrenci güçlü bir hazırlık ve genel kültür dersleri aldıktan sonra asıl uzmanlık alanı (majors) için 4 yıllık okullara geçerler. Kredilerin 4 yıllık okullara transferi kolaydır. 


Bazı "community colleges" 4 yıllık okullara transferin yanısıra staj olanakları da yaratır. Staj olanakları, İşletme, Bilgisayar, Sağlık, Moda Tasarımı, Otelcilik ve Turizm, Sekreterlik, Mühendislik ve Reklamcılık alanlarında sunulur. 

İki yıllık kolejlerin avantajları:

     • Kabul şartlarının kolay olması
     • TOEFL sınavından en az 150-173 istenmesi
     • Lise not ortalamasının 4 üzerinden 2.2 olması
     • Okul ücretlerinin çok ekonomik olması 
     • Üniversitelere oranla küçük olması ve öğrencin ilk iki yıllık döneminde yakın ilgi görebilmesi
     •  Öğretmenler öğrencilere daha sıcak ve yakın olması
     • Bu okulların büyük bir kısmının yabancı öğrencilere ekstra İngilizce dersi vermesi

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu