ABD'ye vardığınızda öncelikle SEVIS Check-In dediğimiz işlemi yapmanız gerekmektedir.  Bu işlemi çalışma izninizde (DS 2019) yazan iş başlangıç tarihinizden sonraki 1 hafta içerisinde tamamlamanız gerekmektedir.  SEVIS Check In işlemini yapmak için şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

1-     Siteye giriş yapmak için http://participants.allianceabroad.com/index.html adresine tıklayınız.

2-     Açılan sayfada SEVIS yazan pencereyi tıklayarak sisteme giriş yapınız.

3-     AAG ID Number kısmına Alliance Abroad'un size referans olduğuna dair belgenin (Sponsor Letter) alt kısmında yazan Alliance Abroad ID'nizi giriniz 

4-     DS-2019 Number kısmına size verdiğimiz çalışma izninin (DS 2019) üzerinde ve aynı zamanda Alliance Abroad'un size referans olduğuna dair belgenin  üzerinde N ile başlayan 11 haneli -DS 2019 number- numarayı giriniz. (Ör. N0001234567)

5-     Hesabınıza girdikten sonra SEVIS Check In işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

6-     Bu işlemi ABD’de bulunduğunuz süre boyunca her ay yapmanız gerektiğini unutmayınız.

SEVIS kaydınızı ABD’ye giriş yaptıktan sonra DS 2019’da yazan iş başlangıç tarihinizden itibaren 1 hafta içerisinde yapmanız gerekmektedir ve bunu her ay tekrar etmeniz gerekir. SEVIS işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde vizeniz iptal edilebilir ve statünüz kaçak durumuna alınır. Böyle bir durumda daha sonra ABD’ye gidebilme şansınız oldukça güçleşecektir.

SEVIS Check In işlemini nasıl yapacağınıza dair aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=la_su785gEg
 

SEVIS Nedir?

SEVIS “Student and Exchange Visitor Information”, değişim programlarıyla gelen veya eğitim almak için ABD’ye gelen ziyaretçilerin ABD İç Güvenlik (U.S Department of Homeland Security)  tarafından bilgilerini kayıt altına alan, ABD’de bulundukları yerleri ve hareketlerini takip eden bir sistemdir. ABD’ye bu şekilde gelen her öğrenci Sevis Check In işlemini yapmak durumundadır. Yapılmadığı takdirde katılımcı öğrenci program hakkını kaybeder ve ABD’den çıkması gerekir. SEVIS ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Sıkça Sorulan Sorular bölümüne bakabilirsiniz.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu