Başvuru Zamanı


Yurtdışında eğitim almayı düşünenler okul araştırmaları, başvuru evraklarının hazırlanması, istenilen sınavlara girilmesi, eksik belgelerin tamamlanması ve vize başvurusu gibi vakit alıcı süreçlerden geçtiklerinden üniversitelerin yabancı öğrenciler için ayrı olarak tayin ettiği başvuru zamanlarını nerdeyse bir yıl öncesinde bilmelerinde fayda vardır.   

Lisans Başvuru Zamanı

Normal koşullarda güz dönemi için Nisan ortasına kadar, bahar dönemi için ise Ekim başına kadar müracaat yapmak gerekir. Ancak, çok gözde üniversitelere başvurular eğitim yılından önceki Ekim-Aralık aylarında yapılmaktadır. Örneğin Oxford, Cambridge veya Harvard gibi üniversitelere en az 10 ay öncesinde başvuru yapılmalıdır. Başvurular, İngiltere’de merkezi bir sistem olan UCAS (www.ucas.ac.uk) üzerinden yapılır. İngiltere’de pek çok üniversite “Foundation-Üniversite Hazırlık” veya “A-Level” şartı aradığı için öğrenciler bu programları takip ederlerken okullarının da desteği ile UCAS üzerinden başvurularını yapabilirler. 

Amerika’da ise genelde doğrudan üniversitelerin “Uluslararası Öğrenci Kabul / International Admission” ofislerine yapılır. 

Avustralya ve Kanada’da da doğrudan üniversitelerin “Uluslararası Öğrenci Kabul Ofislerine” yapılmaktadır. Ancak, Kanada’da bazı eyaletlerin üniversitelerinin ortak merkezi bir başvuru sistemi vardır ve adı geçen sistem üzerinden başvuru yapılmaldır. Örneğin Ontario eyaletinin üniversiteleri merkezi bir sistem üzerinden başvuruları kabul ederler (www.ouac.on.ca). Ancak bu tüm üniversiteler için geçerli değildir. Pek çok üniversite doğrudan başvuru da kabul etmektedir. 

Almanya üniversitelerine başvuru, tüm şartlara sahip olunduktan sonra doğrudan üniversitelere yapılmalıdır. Bu nedenle Almanya’da üniversite düşünen öğrencilerin, eğer çok iyi derecede Almanca bilmiyor iseler, öncellikle 6-9 ay arası üniversiteye yönelik Almanca kursuna gitmeleri tavsiye edilir. 

Hollanda üniversitelerinin İngilizce eğitim verilen bölümlerine başvurular ise doğrudan üniversitelere, en geç Mart ayına kadar yapılmalıdır. Hollanda üniversiteleri de İngiliz üniversitelerinde olduğu gibi şartlı kabul verebilir. 

Yüksek Lisans Başvuru Zamanı

Yüksek lisans için doğrudan üniversitelerin “Lisansüstü Kabul / Graduate Admission” ofislerine başvuru yapmak gerekir. Her bir üniversite ve bölüm bizzat her bir öğrencinin yüksek lisans başvurusunu değerlendirir ve neticesinde kabul edip etmemeye karar verir. 

İngiliz üniversitelerinde yüksek lisans için başvurular, her yılın Ekim ayında başlar ve çok iyi üniversiteler ve bölümler için Mart ayı sonuna kadar devam eder. Ancak, pek çok üniversitenin başvuruları Haziran ayına kadar devam edebilmektedir. Yüksek lisans programları genelde Ekim ayı başında başlar, ancak Bournemouth University, Anglia Ruskin University, London Met University gibi bazı üniversitelerde ve üniversitelerin bir takım bölümlerinde Ocak ayında da yüksek lisans eğitimine başlanabilir. Ocak başlangıcı için başvurular, yıl boyunca devam eder.  

Amerika’da başvurular “rolling basis” şeklindedir; yani öğrenci kabülleri tüm yıl boyunca devam eder ve yüksek lisans eğitimi hem güz hem de bahar dönemlerinde başladığı için bir dönem için geç kalan öğrencinin başvurusu bir sonraki dönem için değerlendirilmeye alınır. Amerika’nın en iyi üniversitelerinde eğitim düşünenler, mutlaka en az 10 ay öncesinden yüksek lisans başvurularını yapmalıdırlar. 

Kanada üniversitelerinde genelde güz dönemi yüksek lisans eğitimi başlar; bu nedenle başvuruların mutlaka Ekim- Nisan ayları arasında yapılması tavsiye edilir. 

Avustralya’da ise eğitim, Şubat ayında başladığı için başvurular Ekim ayı sonuna kadar devam eder, ancak çok iyi üniversiteler için daha erken başvuru yapılması gerekir. 

Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, İspanya gibi ülkeler için mutlaka 9 ay öncesinden başvuru yapılması gerekir.


Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu