Fransa Kabul Koşulları

Fransa’da öğrenim gören 2.000’i aşkın Türk öğrenci var. Fransa’da yabancı öğrenciler hiçbir ayrıma tabi tutulmaz. Yüksek öğretim kurumlarına kabul edilme şartları, kayıt ücretleri ve eğitim sonunda verilen diplomalar herkes için aynıdır. Eğitim sonunda verilen belge “ulusal diploma” olması durumunda, hangi kurumdan alınmış olursa olsun eşdeğerde.  

Seçtiğiniz yer neresi olursa olsun yurt dışında eğitim hazırlıklarınız bir yıl önceden başlamalıdır. Eğitim kurumlarıyla ilk temaslar dosyaların zamanında gönderilebilmesi için yıl içinde olabildiği kadar erken bir tarihte yapılmalıdır.  Genelde başvurular her yıl Ocak ayında alınmaya başlar, 30 Nisan tarihine dek sürer. 

Fransa’da üniversite eğitimi için öğrencinin Fransa’da okumak istediği bölümü Türkiye’de kazanması gerekiyor. Bu nedenle öğrencinin YGS-LYS gibi sınavlara girmesi gerekiyor. Öğrenci Türkiye’de kazandığı üniversiteye kayıt yaptırmak zorunda değildir, ancak Fransa’daki bir üniversiteye kabul edilmesi durumunda, Eylül ayında gerçekleştireceği kesin kaydı sırasında kendisinden Türkiye’de aynı bölüme yerleştirildiğini gösteren belge, yani ÖSYM sınav sonuç belgesi istenecektir. 

Ön kabülden sonra kayıtlar için Fransa’ya giderken yanına lise diploması ile ÖSYM sınav sonuç belgesini alması gerekiyor.

“Grandes Ecoles-Yüksek Enstitüler”, sınavla öğrenci alırlar. Mühendislik (240), ticaret, işletme (230), siyaset bilimi (9) ve iş idaresi gibi alanlarda eğitim sunarlar. Bu kurumlarda eğitim süresi, 2 yılı bilimsel hazırlık sınıfı, 3 yılı uzmanlık eğitimi olmak üzere 5 yıldır. “Grande Ecole-Yüksek Enstitü”den yüksek lisans diploması ile mezun olunur.  

Bu okullara kabuller sınav ile yapılmaktadır:

     • 2 yıl hazırlık sınıfından sonra sınavla veya  
     • 3 veya 4 yıllık yüksek eğitimden sonra sınav sonuçlarına göre öğrencilerini alırlar. İyi bir sınav sonucunun yanında okuldan çok iyi derece ile mezun olma şartı da aranmaktadır.

Normalde her üniversite öğrencilerin kayıt olabilmeleri için dil sınavını şart koşar. İyi Fransızca bilgisi olanlar, üniversite başlangıcında fazla sorun ile karsılaşmazlar ve hızlı bir şekilde kendilerini geliştirebilirler. Eğer Fransa’da üniversite okumak istiyorsanız, Fransızcanız iyi derecede olmalıdır. Fransızcası olmayan yabancı öğrencilere üniversiteler, dil kursları verip dil öğrenme konusunda yardımcı olurlar. 

Fransız üniversiteleri, öğrenci seçimlerinde öncelikle dil yeterliliği açısından Fransız Lisesi mezunu öğrencileri tercih ediyorlar. Fransız Lisesi mezunları lisans eğitimi için doğrudan başvurma hakkına sahip. Diğer liselerden mezun olanlar için ise Fransız Konsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi’nin düzenlediği DELF dil yeterlilik sınavından gerekli puanı almaları şart koşuluyor.

Başvururken istenen belgeler: 

     -Nüfus Kayıt örneği: Türkçe verilen nüfus kayıt örneğinin noter tasdikli ve Kaymakamlıktan Apostil Kaşe onaylı Fransızca çevirisi gerekmektedir.
     -Not dökümleri: Lise 2, 3 notları ile Lise 4’ün ilk dönem notları.
     -Öğrenci belgesi
     -Banka dekontunun orijinali
     -Fransızca dil seviyesini gösteren sertifika


Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu