GMAT, GRE ve SAT Hazırlık KurslarıÖzellikle Amerika’da MBA, yüksek lisans veya lisans eğitimi yapmak isteyenler için üniversitelerin giriş için şart koştuğu bu sınavlara yönelik hazırlık kurslarına her ay katılabilirsiniz.

Kurslar genelde 12 hafta süre ile verilir. Haftada 25 ders sınıf, laboratuar çalışması veya bireysel çalışma gerektirir. Bu kurslar sadece bağımsız takip edilebileceği gibi Genel İngilizce dersleri ile birlikte de yürütülebilir.

GMAT, GRE ve SAT sınav hazırlık kursları, genelde Amerika’daki okullarda açılmaktadır. Kurslara kayıt için kurs başlama tarihinden en az 8 hafta önce, programa başvuru yapmanız gerekir.

GMAT, GRE ve SAT sınavları hakkında detaylı bilgi ve sınav tarihleri için lütfen www.ets.orgadresini ziyaret ediniz.

GMAT

Yurtdışında iyi bir üniversitede MBA (İşletme yüksek lisansı) yapmak isteyenlerin GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavından mutlaka yeterli bir not alması gerekir. 

Yurtdışında pek çok üniversite veya kolej, MBA eğitimi vermektedir. Ancak, bunların hepsi GMAT sonucu istemeyebilir. İsteyenler ise genelde başvurunun çok olduğu ve bu nedenle iyi öğrencileri programına kabul etmek isteyen okullardır.  GMAT sınavında en az 200 en çok 800 not alınır.  En iyi üniversitelere girebilmek için genelde 600 ve üzeri bir sonuç almanız gerekir. 

GMAT sınavları hakkında detaylı bilgi, GMAT resmi sitesinden elde edilebilir: www.gmat.org

GRE 

Yurtdışında özellikle Amerika’da MBA haricinde, MA ve MSc gibi akademik ağırlıklı yüksek lisans yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınav olan GRE, özellikle mühendislik, eğitim, sosyal bilimler ve fen bilimleri üzerine iyi bir üniversitede yüksek lisans yapmak isteyenler için zorunludur. GRE sınav sistemi 2007 Eylül ayından itibaren köklü bir değişiklik geçirmektedir. Puanlama sistemi 130-170 arası olup öğrencinin iyi bir üniversite için en az 150 ve üzeri sonuç alması gerekir. Sınav sözel ve sayısal olmak üzere iki farklı kategoride yapılmaktadır. Öğrenci yüksek lisans yapmak istediği alana göre test bölümlerini seçebilmektedir. 

Sınav hakkında detaylı bilgi ve kayıt için lütfen www.ets.org/gre adresini ziyaret ediniz.
GRE sınavlarında başarılı bir puan almak için aynen TOEFL ve GMAT kurslarında olduğu gibi yurtdışında bir hazırlık kursu yapılması tavsiye edilir. GRE hazırlık kursları genelde 12 hafta sürer. En iyi hazırlık kursları, Amerika ve Kanada’da bulunmaktadır. 

GRE sınavlarında başarılı olan öğrenciler, Amerika veya Kanada üniversitelerine yüksek lisans başvurularını okuldaki danışmanlarıyla birlikte yapabilirler. GRE hazırlık kursu ücretleri, normal dil kursu ücretlerine kıyasla ekonomiktir. Bu nedenle Amerika veya Kanada’da yüksek lisans düşünen öğrencilerin daha iyi bir sonuç alabilmesi için mutlaka Amerika veya Kanada’da GRE hazırlık kursuna katılması tavsiye edilir. 

SAT 

Lise eğitiminden sonra Amerika’nın iyi üniversitelerine girmek için mutlaka SAT sınavından 600 ve üzeri bir puan almak gerekir.

The College Board SAT sınavları SAT 1 – Reasoning Test ve SAT II - Subject Test olarak iki aşamalı yapılır.  SAT I Reasoning Test, 3 saat sürer ve çoktan seçmeli bir testtir. Öğrencinin sözel ve sayısal mantık yürütme yeteneğini ölçer. 

SAT II Subject Test ise 1 saatlik bir testtir. Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Bu testin amacı belirli bir alanda öğrencinin bilgi yeteneğini ölçer. Pek çok Amerikan üniversitesi, SAT testlerinin en az birisini, hatta çok iyi üniversiteler her ikisini birden isterler. 
SAT sınavında alınabilecek minimum ve maksimum puan 200 ve 800'dür. Ortalama bir SAT puanı, 500 civarıdır. Ancak iyi bir üniversiteye girebilmek için 600-700 arası bir sonuç puanı gerekebilir. 

Sınav hakkında detaylı bilgi ve online kayıt için www.collegeboard.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de SAT sınavları yılda bir kaç defa düzenlenir. SAT Sınavları için kayıtlar "online" yapılabilir ve kayıtlarını doğru bir şekilde yapan öğrenciler, yılın belirli dönemlerinde belli merkezlerde SAT sınavlarına girebilirler. 

SAT sınavları özellikle iyi bir Amerikan üniversitesinde eğitim yapmak isteyenlere önerilir. SAT sınavlarına en iyi şekilde Amerika’da hazırlanılır. Bu nedenle iyi bir Amerikan üniversitesine girmek isteyen öğrencilere, Amerika’daki SAT sınav hazırlık kursları tavsiye edilir.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu