IELTS Puanlama ve Sonuçlar


IELTS Sınavında Puanlama nasıl yapılır?

Sınavdan kalmanız mümkün değil.  IELTS her seviyedeki İngilizce dil becerilerinizi ölçmek için tasarlanmıştır. Dört alandaki becerilerinizin 1-9 arasında puanlaması temel alınarak oluşturulan ve genel sınav puanınızı öğrenirsiniz. Puanınız 5.0, 6.0, 7.0 gibi tam puan ya da 5.5, 6.5,7.5 gibi buçuklu puan olabilir.

Genel ortalama puanınız göçmenlik, üniversite başvurusu ya da İngilizce konuşulan bir ülkede iş başvurusu için önemli olabilir.

IELTS Puanlama ve Sonuçlar

Sözlü sınavdan ne beklemeli?

Sözlü sınav sertifikalı bir IELTS sınav sorumluları karşılıklı konuşma şeklindedir. Sözlü sınav üç bölümden oluşur. Bir ses kasetine ya da dijital kayıt cihazına kaydedilir. Her bölümün süresi dolduğunda sınav sorumlusu tarafından durdurulursunuz ve bir sonraki bölüme geçmeniz istenir.

Sınav sorumlusu kesin çizgilerle belirlenmiş kurallara bağlı kalacaktır ve adayın performansıyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmayacaktır.

 IELTS Sınav Sonucları Ne İfade Eder ?


Adaylar 1’den 9’a kadar olan puanlamaya göre bir sonuç elde ederler.

Geçme veya kalma puanı yoktur.

1 – Non User

Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur.

2 – Intermittent User

En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker

3 – Extremely Limited User

Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.

4 – Limited User

Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.

5 – Modest User

Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.

6 – Competent User

Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir

7 – Good User

Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.

8 – Very Good User


Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.

9 – Expert User

Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu