İtalya Kabul Koşulları


İtalya’da üniversite eğitimi görmek için ise bir takım koşulları yerine getirmek gerekiyor.

Türkiye’den İtalya’da bir devlet üniversitesine başvurmak isteyenlerin başvuruları ile İtalya Başkonsolosluğu ilgileniyor. İtalyan üniversitelerinde eğitim görmek isteyenler için ön kayıt tarihleri her sene Nisan-Mayıs aylarında yapılıyor.

Başvuru şartları aşağıdaki gibidir: 


 
o   
En az 12 yıllık eğitim yani 8 yıllık mecburi eğitim ile 4 yıllık lise eğitimi. Eğitim sırasında okunan hazırlık sınıfları istenen 12 yıllık eğitimin kapsamında sayılmamaktadır. Her halükarda, üç yıllık lisede okuyup, toplam 11 yıllık eğitim almış olanların İtalyan üniversitelerine kaydolabilmeleri için Türkiye’deki bir üniversitenin ilk senesini başarıyla okumuş olması ve bunu belgelendirmeleri gerekmektedir.

 o   Üniversite seviyesindeki eğitimin takibi için yeterli İtalyanca bilgisi. 

Yukarıdaki şartlara sahip olanların sunması gereken evrak listesi, Konsolosluğun web sitesi olan www.consistanbul.esteri.it  adresinde mevcuttur. 

Lauree Specialistiche ve Master I’e kayıt olmak için 15 senelik bir eğitime sahip olmak gerekmektedir. (Mesela minimum 11 senelik üniversite öncesi eğitim + 4 senelik üniversite eğitimi) 
Master II ve Doktora başvurmak isteyenlerin toplam 17 senelik bir eğitime sahip olmaları gerekmektedir. 

Tek Ders (Corsi Singoli) ve Laurea Specialistica, Master I ve Master II için kayıt tarihleri seneden seneye değişkenlik gösterir, dolayısıyla ilgilenen öğrencilerin üniversitelerin sitelerine yukarıda belirtilen Ricerca di Università ve Facoltà adresleri aracılığıyla ulaşarak kayıt tarihleri, olası giriş sınavları, istenen belgeler, ödenecek harçlar hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir. 

Özellikle Lisansüstü Master programları ve Uzmanlıkla ilgilenenlerin www.cestor.it sitesine girerek üniversiteler ve uzmanlık okullarının listelerinden bilgi alması mümkündür. 

İtalya, pek çok moda ve tasarım okuluna ev sahipliği yapmaktadır. Bu okullarda İşletmeden Pazarlamaya ilgili branşlarda lisans, yüksek lisans veya sertifika düzeyinde çeşitli programlar açılmaktadır. Genelde programların dili İngilizce'dir. Programlara kabul için yeterli düzeyde İngilizce şartı aranmaktadır. Eğer İngilizce dil seviyeniz istenilen seviyede değilse, belli bir süreliğine hazırlık eğitimi de alabilirsiniz.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu