Avustralya Kabul Koşulları

Üniversite sistemi dahilinde 2 yıllık bir üniversite programı sonunda öğrencilere ön lisans diploması verilir. Üniversite diploması almak için 3 yıllık bir üniversite eğitimi almak gereklidir. Bu eğitimden sonra devam edilen 1 dönem sonunda “Postgraduate Certificate” alınır, 2 dönemlik bir eğitim sonunda ise “Postgraduate Diploma” alınır. Yüksek lisans diploması almak için üniversite eğitiminden sonra 2 yıllık bir yüksek lisans eğitimi almak gerekir. Doktora eğitimi ise yüksek lisans eğitiminden sonra 3 yıl sürer. 

Lisans eğitimi yapmak yerine bir meslek eğitimi almak isteyen öğrenciler 12 yıllık eğitim sonunda TAFE adı verilen Teknik ve Yüksek Eğitim veren kurumlara devam edebilir ve bu eğitimin devamında özel sektörle anlaşmalı olarak düzenlenmiş staj eğitimi ile birlikte mesleki eğitim de alabilirler.   

Avustralya'nın her eyalet ve bölgesinde lise bitirme sertifikası olan 12 yıllık mezuniyet sertifikasına verdiği isim farklıdır, fakat verilen belgeler tüm Avustralya genelinde tanınır. Eyaletlere göre verilen sertifika belgelerinin isimleri şu şekildedir:

Australian Capital Territory: ACT year 12 Certificate
New South Wales: Higher School Certificate (HSC)
Northern Territory: Senior Secondary Studies Certificate
Queesland: Queesland Senior Certificate (QSC) 
South Australia: South Australian Certificate of Education (SACE)
Tasmania: Tasmanian Certificate of Education (TCE)
Victoria: Victorian Certificate of Education (VCE)
Western Australia: Certificate of Secondary Education 

Öğrenciler, 12 yıllık eğitimi tamamlamanın üniversiteye girişlerinin garantisi olmadığını bilmelidir. Üniversite giriş sadece üniversiteye giriş için gereken şartları yerine getirmeye bağlı olmamakta, ayrıca istenilen bölümde kontenjanın olup olmaması da önemlidir. 

Üniversiteye giremeyen öğrenciler TAFE programları ya da mesleki eğitim programlarına kayıt yaptırabilirler. Birçok üniversite bu programları tanımakta ve alınan dersleri kredi olarak saymaktadırlar. Pek çok Avustralyalı ve uluslararası öğrenci, 2 yıllık TAFE eğitimi sonrası 4 yıllık üniversitelere geçiş yapmaktadır.

Üniversitelerdeki herhangi bir programa kabul edilebilmek ve öğrenci vizesi alabilmek için Avustralya IELTS İngilizce dil sınavından 6.0 veya üzeri bir puan getirilmesini ön şart koşmaktadır. Bu şartı yerine getiremeyen öğrenciler üniversitelerin veya özel dil okullarının sunduğu dil hazırlık programlarına katılabilirler.


Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu