Neden Almanya'da Eğitim?

Çocuk yuvalarından başlamak kaydıyla yüksek öğrenimin bitişine kadar olan tüm devlet okul ve üniversitelerinin giderlerinin büyük bölümünü devlet karşılamakta ve bu yönüyle halen Avrupa’nın parasız eğitim yapılan birkaç ülkesinden biri olma konumunu korumaktadır. Sosyal devlet olma özelliği nedeniyle öğrencilere birçok burs olanağı sunmasıyla Almanya, özellikle üniversite öğrenimi görmek isteyen gençlere çok cazip gelmektedir. Bu sebepten Türk öğrencilerinin de genel tercihi Almanya’dır. Almanya'nın eğitim alanında öne çıktığı alanlar şöyle listelenebilir:

     1. Yabancı öğrencilere verilen özverili hizmet
     2. Geniş yelpazeli program / bölüm seçenekleri
     3. Araştırma olanakları ve yüksek öğrenimde mükemmellik
     4. Teori ve pratik uygulama arasındaki örtüşme
     5. Üniversitelerin uluslararası odaklı çalışmaları
  
Almanya’da pek çok farklı alanda yüksek lisans programları İngilizce olarak verilmektedir. Ancak, lisans programları ağırlıklı olarak Almanca’dır.

Almanya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenci, ekstra 1 yıl oturum izni alır. Bu süre zarfında iş bulabilir ve çalışabilir ve dilerse oturumunu uzatabilir. Almanya kendi üniversitelerinde eğitim yapan öğrencilerin ülkede kalmalarını ve yararlı işlerde görev almalarını teşvik eder.  Öğrencilik esnasında haftada 10 veya 20 saat part-time çalışma izni verilir. 

Almanya’da İngilizce yüksek lisans programı veren üniversitelere ve bölümlerine www.daad.de/idp adresinden ulaşabilirsiniz. Bu sitede yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümü yazarak hangi üniversitelerde verildiğini ve giriş koşullarının neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvuru formlarına ulaşabilirsiniz.


Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu