Neden Macaristan'da Eğitim?

Köklü eğitim sistemi, tüm devlet üniversitelerinin YÖK denkliği, ÖSS şartı aranmaması, 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyeliği, Türkiye’ye sadece 1saat 45 dakika mesafede olması, çoğu üniversitenin eğitim dilinin İngilizce olması, ülkede Erasmus değişim programı ile gelenlerin dışında 10 bin yabancı öğrencinin eğitim alması, İngilizce ve akademik hazırlık kursları, uygun fiyatlar ile konaklama, güvenli, rahat, ucuz ve modern yaşam koşulları, düzenli ve hızlı toplu taşıma, 1100 yıllık köklü bir tarih, ortak tarihten gelen Türk sempatisi, Schengen vizesi ile eğitim hayatı boyunca Avrupa’da serbest dolaşım imkanı Macaristan’da eğitim almanın avantajları arasındadır.

Macaristan’da 72 üniversite ve kolej bulunuyor. Bunlarda 12’si düzenli olarak İngilizce program açmaktadır. Erasmus programına tüm üniversiteler katılmakta. En eski üniversitelerden Pecs Üniversitesi 1367’de kurulmuş olup Osmanlı hakimiyeti zamanında bir süre kapalı kalmakla birlikte faaliyetine bugüne dek 34.000 öğrenci ile devam etmekte.

Toplam öğrenci sayısı, kesin bir bilgi olmamakla birlikte 390.000-400.000 arası olarak tahmin edilmektedir. 2011/2012 öğretim yılı için 141.000 öğrenci yüksek eğitim için hak kazanmıştır. 

Yabancı öğrenci sayısı 10.000 civarında, Avrupa Birliği ve denizaşırı ülkeler hariç Türkiye, İran ve Sırbistan’dan sonra en kalabalık öğrenci grubu yollayan ülkedir. Yabancı öğrencilerin en kalabalık olduğu üniversite, Debrecen Üniversitesi’dir, tüm yabancı öğrencilerin %19’u burada eğitim görmekte. 

En çok tercih edilen bölümler arasında Tıp, Diş Hekimliği, Fizyoterapi, Yazılım, Makine, Elektronik Mühendislikleri gelmektedir. Macaristan’da eğitim kalitesi çok yüksek olan Psikoloji, Müzik ve Spor programları Türkiye’den henüz hakkettiği ilgiyi görmüyor. 


Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu