Norveç Kabul Koşulları

Norveç’te üniversite başvuruları nerdeyse 1 yıl öncesinden başlar, genelde 1 Şubat son başvuru tarihi olarak görünmektedir. Başvurulmak istenen okul ve bölümle yaklaşık 1 yıl öncesinden irtibata geçmekte fayda vardır.


Norveç’teki bir üniversitede lisans okumak isteyen öğrencilerin Türkiye’de üniversite sınavında bir üniversiteye yerleşmiş olmaları şartı aranır. Bunun yanı sıra İngilizce testi IELTS’ten 5.0 veya muadili bir sınavdan geçer not getirmesi gerekir. Bu şartları yerine getiren öğrenci Norveççe dersleri takip edebilmesi için kabul edildiği üniversitenin hazırlık sınıfına başlar ve Norveççe öğrenir. 

Norveç’te 170’den fazla İngilizce eğitim dilinde yüksek lisans programı vardır. Yüksek lisans öğrenci alım prosedürü ise diğer ülkelerle aynıdır. Başvurular, doğrudan istenilen bölüme yapılır. Norveççe şartı aranmaz. Yüksek lisans programları 1.5-2 sene arası sürmektedir. Kabül kriterleri bölümden bölüme değişse bile akademik transkriptler ve İngilizce düzeyi önemli bir yere sahiptir. İngilizce sınavı IELTS’ten en az 6.0 puan almış olma şartı vardır.


Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu