Pre-Sessional Programlar


Pre-Sessional programlarda amaç, yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi başvurusu yapmış, ancak üniversitenin istemiş olduğu İngilizce dil yeterlilik sınav sonucunda istenilen seviyede not alamamış öğrencileri 4-8 veya 12 haftalık bir yaz kursu ile yeterli akademik İngilizce seviyesine ulaştırmaktır.

Yurtdışı üniversitelerinde verilen Pre-Sessional programlar, Haziran ve Eylül ayları arası 4, 8 veya 12 hafta olarak yapılabilir. İngilizce dil yeterlilik sınavı olan IELTS veya TOEFL sınavlarında yurtdışındaki üniversitelerin istemiş olduğu puanı çok az bir puan farkı ile alamayan öğrenciler, sınav sonuçlarına göre 4-8 veya 12 hafta Pre-Sessional programlarına katılıp, akabinde lisans veya yüksek lisans programlarına başlayabilirler. Örneğin “Art and Design” programları için 7.0 IELTS isteyen bir İngiliz üniversitesi, öğrenci 6.5 IELTS sonucu getirdiğinde 4 hafta süren pre-sessional programına katılmasını isteyebilir. Sosyal Bilimlerde 6.5 IELTS istenen bir bölümde 6.0 alan bir öğrenci yine 4 hafta süren pre-sessional programı takip etmek zorunda kalabilir.  Hukuk bölümleri 7.0 IELTS ister, ancak öğrenci 6.0 IELTS getirirse 12 hafta pre-sessional yapması gerekir. Bu kursu tamamlayan öğrenci akademik dönemin başlangıcında kabul edildiği programa başlayabilir. 

Pre-Sessional programlar, genelde haftada 20 saatlik bir ders planı içerisinde verilir. Dersler haricinde öğrenciye ödevler verilir ve kendi başına çalışma yapması istenir. Sınıflarda ortalama 12 öğrenci bulunur. 

Pre-sessional programlarda ileri seviyede İngilizce dersleri, Akademik İngilizce, İngilizce yazma yeteneğinin geliştirilmesi, konuşma İngilizcesinin özellikle sunumlar, seminerler ile ilerletilmesi hedeflenir.

Pre –Sessional programları genelde Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında açılır.

 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu