S.S.S


SIKÇA SORULAN SORULAR

1- Programa ne zaman başvuru yapmalıyım?

Program başvuruları her yıl Eylül ayında başlar. En kısa sürede başvuru yapmanız tavsiye edilir. Çünkü WAT programına talep çok fazla olduğundan en iyi işler ilk başvuranlara verilmektedir. Başvurular 15 Mayıs tarihine kadar devam edecektir. Ancak 31 Ocak sonrası yapılan başvurulardan 100 USD geç başvuru ücreti Amerika'daki sponsor firma tarafından alınmaktadır.

2- Başvuru için ne yapmalıyım?

İlk adım olarak internet sitemizde bulunan ön başvuru formu doldurmalı veya ofislerimize bizzat gelerek ön başvuru formu dolurulmalıdır. 250 Dolar başvuru ücreti elden veya banka yoluyla ödenmelidir. Banka hesap numarasını Work and Travel danışmanlarınızdan öğrenebilirsiniz. 

3- Vize İşlemleri nasıl yapılır?

"Work & Travel" programı Amerikan Hükümetinin değişim programlarına katılan öğrencilere uyguladığı J - 1 vizesi statüsünde bir programdır. J - 1 vizesi vize süresince ABD'de yasal çalışma izni sağlamaktadır. WAT programına katılan öğrencilere program süresi ve program süresi artı 1 aylık J - 1 vizesi, İstanbul ABD Başkonsolosluğu veya Ankara ABD Büyükelçiliği tarafından verilir. Öğrenci vize için gerekli diğer belgeleri de hazırlayarak vize başvurusuna gider. Oxford International Work and Travel Danışmanları öğrenci vize görüşmesine en iyi biçimde hazırlar.

4- J -1 Work and Travel Vizesini Amerika'da iken uzatabilir miyim?

WAT programı çok özel bir programdır. J - 1 vizesi sadece program süresi boyunca verilir ve Amerika'da iken uzatılamaz. bu nedenle programınız sona erdiğinde kesinlikle Türkiye'ye dönmeniz gerekir. Orada bulunma süreniz en fazla 4 - 5 aydır.

5- DS - 2019 Süresini Uzatalabilir miyim?

Amerika'da en fazla çalışmak için kalabileceğiniz süre 17 haftadır. Daha önce planlamış olduğunuzdan daha fazla süre Amerika'da kalıp çalışmak isteyebilirsiniz. Eğer DS - 2019 formunuzda yazan süre 17 haftadan az ise bir uzatma yapmanız mümkün. Ancak bu süreyi 17 haftaya uzatmak için yaklaşık olarak 500$ ödemeniz gerekir. Bu ücreti ödeseniz bile uzatmanız gerçekleşeceği garanti edilemez ve ödediğiniz para da size geri ödenmez.Yine de kalış sürenizi uzatmak istiyorsanız sponsor şirkete başvurabilirsiniz. Eğer DS - -2019 formunuzdaki süre 17 hafta ise vizenizi uzatamazsınız. Bu J - 1 vizesinin kuralıdır ve herhangi bir istisna durum göz önüne alınmaz. Sponsor şirketin katılımcısı olarak siz program tarihinde geri dönüş yapmayı kabul etmiş olarak Amerika'ya gidiyorsunuz, yasal olmayan yollarla Amerika'da kalmaya çalışırsanız tutuklanıp sınır dışı edilirsiniz. Bu tür yasa ihlalleri Amerika'ya tekrar gelişinizi imkansız hale getirir.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu