VizeVize almak çok kolay olabildiği gibi çok zor bir prosüdür haline de gelebilir. Vize almanın bazı püf noktaları vardır. Bu noktalara çok dikkat edilmesi gerekir. Çok kolay alınabilecek bir vizeyi, basit bir hata yüzünden alınamaz hale getirebilirsiniz.  Bu nedenle vize işlemlerinizi kesinlikle Yurtdışı Eğitim Danışmanlarınızla birlikte yapmanız tavsiye edilir. 

Öğrenci Vizesi  için gerekli evraklar: 
     • En az 1 yıl geçerli pasaport ve pasaportun ilk sayfasının fotokopisi Eğer varsa eski pasaportlarınız 
     • 2 adet fotoğraf. Fotoğraf özellikleri başvuru yapacağınız ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Fotoğraf çektirmeden önce Oxford House danışmanınızdan bilgi alınız.
     • Vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulması gerekir
     • Vize için gereken ücret
   • Türkiye'de en son mezun olduğunuz okulun diploma / mezuniyet belgesi ve transkript fotokopileri, ayrıca özellikle hocalarınızdan referanslar almanızda tavsiye edilir. Halen öğrenciliğiniz devam ediyor ise öğrenci belgeniz ve tatil dönemi dışında gidiyorsanız, okuldan alacağınız izin belgesi 
     • Gideceğiniz eğitim kuruluşundan kabul mektubu veya Amerika için orijinal I-20 Belgesi. 
    • Türkiye'de bir dil kursuna gitmiş iseniz; sertifika veya devam belgesi, ayrıca başka mesleki kurslara gitmiş iseniz sertifikalarınız. Her hangi bir dil yeterlilik sınavına girilmiş ise (Toefl, IELTS, Cambridge, DELF, DAF vs.) alınan neticeyi gösteren bir belge. 
    • Yurtdışında kalacağınız süre içerisinde geçiminizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler, Ailenizin ve/veya sizin banka cüzdan fotokopileri ve bankadan İngilizce veya Türkçe bir yazı (hisse senedi, repo, vadeli ve vadesiz hesap vb. olabilir.) 
    • Ailenizde çalışan fertlerin maaş bordroları veya iş sahibi iseler işyeri ile ilgili evraklar (Ticaret odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi) , emekli iseler emekli cüzdanları.  
    • Tapu, araba ruhsatı ve kredi kartları veya ekstraları. (Anne, baba ve kardeşler üzerine kayıtlı malvarlığı olabilir ) 
   • Eğitim giderlerinize sponsor olacak firma ya da şahıs var ise durumu açıklayan yazı ve sponsora ait banka hesap cüzdanı veya bankadan bir yazı, ticaret odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri ve kuruluş gazeteleri. 
    • Çalışıyorsanız; işyerinizden izinli olduğunuzu ve dönüşünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup, son 3 ayın maaş bordrosu, son aylara ait sigorta bildirgesi ve işe giriş bildirgesi. 
    • Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi 
    • Evli öğrenciler için evlilik cüzdan  belgesi
    • Velileri olmaksızın yurtdışı eğitime çıkacak 18 yaş ve altı öğrenciler, velinin öğrenciye seyahat izni verdiğini açıklayan bir mektup sunulmalıdır. 
    • Cumhuriyet Savcılığından sabıka kaydı ve vukuatlı aile nüfus kayıt örneği
    • Hangi amaç için eğitim almak istediğinizi anlatan Niyet mektubu , CV ile başvuru yapılması tavsiye edilir. 
    • Gidiş-  Dönüş uçak bileti rezervasyonu
    • Gideceği ülkede yakın akrabası tarafından desteklenen öğrencilerin akrabalarının o ülkedeki durumlarını gösteren belgeler ve ayrıca bu kişilerin pasaport fotokopilerini sunmaları istenir
    • Avrupa ülkeleri için (İngiltere hariç) mutlaka kaldığınız sürece Avrupa'da geçerli sağlık sigortası. Sağlık sigortası okullar tarafından yaptırılabilir. 

Notlar; 

  - Öğrencinin Konsolosluklara verdikleri belgeler incelemeye tabi tutulabilir. Bu nedenle kesinlikle doğru ve kesin bilgiler içermeyen hiçbir belge sunmayınız. Aksi takdirde daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 
  - Tüm ülke vize başvurularında,  evraklarınızın başvuru yaptığınız ülkenin diline tercüme edilmesi  tavsiye edilir. Ancak, Avustralya ve Yeni Zelanda belgelerin orijinallerini veya noter tasdikli kopyalarını başvuru esnasında ister. Ayrıca, diğer ülkelerde gerekli gördükleri bazı evrakların orijinalini görüşme esnasında görmek isteyebilir. 
  - Vize başvuru süreci ülkeden ülkeye değişmektedir ancak pek çok Konsoloslukta vize süreci 6-8 hafta arası sürebilmektedir, bu nedenle okul kayıtlarınızı en az 10 hafta öncesinden yapmanız tavsiye edilir. 
  - Yaz okuluna gidecek ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerinin vize işlemleri daha kısa sürede sonuçlandırılır. 
  - Hiçbir ülke konsolosluğu ödemiş olduğunuz vize başvuru ücretlerini, vize reddi veya başka bir neden ile iade etmez.
 - Vize başvurusu reddedilen öğrenciye konsolosluk özel spesifik durumuna yönelik açıklamalar içeren bir red yazısı veya vize red nedenlerini çok genel özetleyen bir yazı verir. Vize başvurusu reddedilen öğrenci, bu belgeyi acilen danışmanlarına iletmeli ve okula vize reddi bildirilmelidir. Eğer, vize başvurunuz eksik evrak veya ciddi bir yanlış anlaşılma sonucu reddedilmiş ise, öğrenci eksiklikleri acilen giderip yeni bir başvuru yapabilir. Ancak, vizeniz çok köklü ve bariz gerekçelerle reddedilmiş ise, yapılması gereken vize reddine neden olan gerekçeleri tek tek ortadan kaldırmadan yeni bir başvuru yapmamanızdır. 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu