Yurtdışında Ön Lisans EğitimiYurtdışında ön lisans eğitimi, genelde üniversite bünyesinde verilmez. 2 yıllık “Community Colleges” veya “TAFE” ya da “HND” okullarında verilir. “Community Colleges” Amerika ve Kanada’da yaygın olan okullardır. Devlet veya eyalet sistemine bağlı olan “Community Colleges” veya 2 yıllık devlet okullarında Ön Lisans (Associate Degree) eğitimi yapan öğrenciler, dilerlerse 2 yıllık eğitimleri sonrasında kariyerlerine başlarlar veya bir devlet üniversitesine ya da özel bir üniversiteye 3. sınıftan transfer olup lisanslarını tamamlayarak üniversite mezunu olurlar. 

Detaylı bilgi için bakınız:

American Association of Community Colleges
Association of Canadian Community Colleges (ACCC) - Association 
Avustralya’da 2 yıllık ön lisans eğitimi TAFE (The Technical and Further Education) okullarında verilir. 2 yıllık TAFE okullarını tamamlayan öğrenciler ya mesleki kariyerlerine başlarlar ya da üniversiteye 3. sınıftan devam ederler. Detaylı bilgi için bakınız: www.studyinaustralia.gov.au 
“Higher National Diploma's and Higher National Certificates (HND) (HNC)” İngiltere’ye özgü bir sistemdir. İngiliz öğrenciler 3 yıllık lisans eğitimi yerine bir veya iki yıl süren mesleki eğitime yönelik HND veya HNC programlarını takip ederler. Dileyen öğrenci, 1 veya 2 yıl daha eğitimine bir üniversitede devam ederek lisans diploması alabilir. Dileyen öğrenci ise HND veya HNC sonrası iş hayatına atılabilir. Üniversiteye devam edilmesi durumunda öğrencinin bir yıl “Top-Up” yapması gerekecektir. 
Detaylı bilgi için : www.educationuk.org 
Ön Lisans Programlarına Başvuru için Gerekli Şartlar:
- Lise mezunu olmak
- En az 173 CBT veya 61 IBT TOEFL sonucu veya 5.5 IELTS sınav sonucu* 
- 2 adet referans 
*İngilizcesi yeterli olmayan öğrenci 2-6 ay arası İngilizce hazırlık kursu yapabilir


Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu