Yurtdışında Yaz OkulluYurtdışında "Summer Session" programlarına her yaz onbinlerce öğrenci katılmaktadır.  Çok farklı ülkelerden gelen öğrenciler yüzlerce farklı alandan ders seçebilirler ve döndüklerinde kendi okullarında kredi olarak saydırabilirler. 

Dünyanın en prestijli üniversitelerince düzenlenen bu programlara katılan öğrenciler, eğitim hayatlarında sıra dışı bir tecrübenin yanında, birçok ülkeden gelen donanımlı üniversite öğrencileri ile bilgi alışverişi yapma, ortak meseleleri tartışma ve bu üniversitelerde eğitim alan sayılı öğrencilerden olma şansını elde ederler. 

Bu programlar, İngilizce dil eğitimine yönelik programlar değildir. Bu programlara katılan öğrenciler, üniversite eğitiminde aldıkları veya alacakları dersleri prestijli üniversitelerin hocalarından alırlar. Genellikle "summer session" yani yaz okulu programları 3-4 veya 6 hafta sürer ve öğrenciler bu süreçte 1 veya 2 üniversite dersi alabilirler. 

"Summer Session" programları, çok ciddi ve yoğun içerikli programlardır. Öğrencilerden bireysel olarak ve grup halinde ödevler hazırlamaları ve sunumlar yapmaları beklenir. Hazırladıkları bu ödevler ve yapılan sınavlar doğrultusunda da tıpkı kendi üniversite derslerinde olduğu gibi, katıldıkları derslerden bir final notu alırlar. Öğrencilerin ders seçimlerini titizlikle yapmaları ve imkanları varsa kendi üniversitelerinde, danışmanlarından bu konuda yardım almaları tavsiye edilmektedir. 

"Summer Session" programlarına genelde sadece üniversite öğrencileri katılabilir. Bazı üniversiteler, örneğin LSE, mezun profesyonelleri de “"Summer Session” programlarına kabul etmektedir. Üniversiteyi yeni kazanmış bir öğrenci de “Summer Session” programlarına katılabilir. 

"Summer Session" programlarına katılmak için ortalama Toefl 213, Toefl iBT 80 veya IELTS 6.0 sonucu istenir. Ancak bazı üniversiteler resmi bir dil sınavı yerine kendi dil sınavlarıyla öğrenciyi kabul edebilirler. LSE gibi okullar resmi bir sınavın geçilmesini talep etmektedirler. Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerin öğrencileri veya mezunları “Summer Session" programlarına katılmak için dil yeterlilik testine girmek zorunda değildirler. 

LSE gibi üniversiteler, profesyonel çalışan kişileri de "Summer Session" programlarına kabul edebilir. Ancak iş deneyimi yeterli de olsa, lisans eğitiminde almış olduğu dersler ve not ortalaması önem arz etmektedir. 
"Summer Session" programlarına katılan öğrenciler, üniversiteler tarafından ayarlanan üniversite yurtlarında konaklayabilirler. Ayrıca, program dahilinde öğrencilere havaalanı transferi gibi hizmetler de sunulmaktadır.

Yaz Okuluna Katılabileceğiniz Dünyanın En İyi Üniversiteleri

     • London School of Economics – Summer Schools 
     • Harvard University/Summer School 
     • University Of California – Los Angeles (UCLA) Summer Sessions And Special Programs 
     • University Of California – Berkeley Summer Sessions 
     • Yale University - English Language Institute  
     • San Diego State University – American Language Institute 
     • University of California - San Diego Summer Session 
     • University of Sussex - International Summer Schools 
 
 
London School of Economics Yaz Okulu


LSE’de verilen en önemli programlardan birisi ise “LSE Summer School” dersleridir. Yaz aylarında 50 farklı alanda verilen LSE Yaz Okulu, 3 veya 6 hafta olarak devam eder. Yaz okulu programlarına iyi derecede İngilizce bilen Ekonomi, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Finans, Felsefe ve pek çok farklı bölümden öğrenci katılabilir. Yaz aylarında 2 dönem halinde açılan programlarda ilk dönem Temmuz başında, ikinci dönem ise Ağustos başında başlar. Her bir dönem için ücret, yaklaşık 1500 ile1800 Sterlin arası değişir. 

LSE Yaz Okulu tarafından verilen ve her bir dönemi 3 hafta devam eden derslere her yıl Türkiye'den belli sayıda öğrenci katılmaktadır. Kayıtlarınız için mutlaka en geç Nisan ayı sonuna kadar okula başvuru yapmanız gerekmektedir. 

LSE Yaz Okulu hakkında kapsamlı bilgi için lütfen http://www.lse.ac.uk/collections/summerSchool adresini ziyaret ediniz. 

Bilgi Almak İçin Formu Doldurunuz


İletişim Formu